rss

NOVÁ AUTA

nová auta | auto novinky | aktuality | zprávy | informace

AutoNewsletter.cz podporuje prodej nových aut


Líbí se Vám tento článek? Podělte se o něj se svými přáteli.

LEXUS LF-30 Electrified: Vize elektrické budoucnosti

14.1.2020

Lexus odhaluje koncepční model LF-30 Electrified zhmotňující vizi elektrifikované budoucnosti této prémiové japonské automobilky.

Uvedením modelu RX 400h v roce 2005 se Lexus postavil do čela průkopníků elektrifikace, kam patří i dvoustupňová redukční převodovka nebo vícestupňový hybridní pohon, účinně využívající hybridní technologie.

Cílem vize „Lexus Electrified“ je dosáhnout významného posunu výkonových charakteristik, ovládání i radosti za volantem, přestože se mobilita napříč společností s nástupem autonomního řízení a elektrifikace vozidel postupně mění.

Ve snaze zachovat typickou zábavu za volantem vyvíjí Lexus technologii integrovaného motorického řízení pro vyspělý systém regulace postavení karoserie a další technologie elektrifikace. Lexus čerpá ze zkušeností, kterých nabyl během vývoje klíčových technologií pro řadu oblíbených hybridních modelů s autonomním dobíjením, jako jsou např. systém energetického managementu baterie, řídicí moduly výkonu nebo elektromotory.

Lexus uvede první elektromobil UX 300e
V rámci plnění tohoto cíle uvede Lexus v Evropě v roce 2020 svůj první elektromobil s bateriovým pohonem (BEV) a označením UX 300e. Tím značka reaguje na potřeby zákazníků v různých regionech světa, vč. vývoje hybridních vozidel (HEV), plug-in hybridů (PHEV), elektromobilů na baterie (BEV) a vozidel na vodíkové palivo (FCEV).

V návaznosti na to pak Lexus plánuje rozšířit svoji modelovou nabídku elektrifikovaných vozidel. Počátkem nadcházející dekády proto představí svůj první plug-in hybridní Lexus a také novou speciální platformu pro elektromobily na baterie. Do roku 2025 bude mít Lexus k dispozici elektrifikované verze všech modelů svých vozidel; cílem automobilky je, aby prodeje elektrifikovaných vozidel předehnaly prodejní objemy modelů s klasickým spalovacím motorem.

Klíčové vlastnosti Lexus LF-30 Electrified
Od provedení exteriéru se od bateriového elektromobilu očekává moderní image, a tak stylistické ztvárnění získalo výtvarné kvality, které nabývají futuristické formy; cílem interiéru s důrazem na autonomní řízení a další nové technologie je naplno projevit distingovaný světonázor značky Lexus.

Za jízdními schopnostmi studie ‚Lexus Electrified‘ stojí jednotlivé komponenty, které spojují nejnovější technologie Lexus s vedoucím postavením značky v oblasti vývoje systémů HEV. Díky preciznímu řízení elektromotorů lze v reálném čase regulovat postavení karoserie, a to způsobem, který by u klasického automobilu nebyl možný.

LF-30 Electrified kromě toho využívá celou řadu vyspělých technologií s výhledem až do roku 2030 – jako je např. kokpit nové koncepce, vycházející z designové filozofie zaměřené na člověka a čistě elektronického systému řízení bez mechanické vazby (‚steer-by-wire‘).

Futuristický exteriér naznačuje podobu elektrifikovaných vozidel Lexus až do roku 2030
Lexus se chopil úkolu vyjádřit takový design, který je dosažitelný jen u bateriového elektromobilu poháněného samostatnými elektromotory v jednotlivých kolech; návrháři Lexus tak prostřednictvím vnější podoby LF-30 Electrified vyjádřili jedinečné toky energií systému pohonu.

Lexus využil jednu z výhod vyhrazených pouze elektromobilům, konkrétně tvarování karoserie ‚bez kapoty‘; charakteristická vřetenovitá maska chladiče Lexus byla tak ještě rozvinuta a nyní se odráží v celé architektuře vozidla. Křivky ikonického ‚vřetene Lexus‘ jsou vetknuty do okenního skla, plynule se táhnoucího od přídě až po záď, atletických blatníků, stejně tak jako světlometů ve tvaru křídel.

Karoserie zaujme elegantní a uhlazenou přední partií, která postupně přechází v přímočarou a ostře řezanou záď. K vynikající aerodynamice a účinnému chlazení přispívají nejen světlomety ve tvaru křídel, ale i ostré hrany zadních svítilen a boční přívody vzduchu, což je jen další z příkladů umného spojení stylu a funkčních vlastností.

Barva čelní partie vozidla a luminiscenční vzory pomáhají při pohledu zvenčí rozpoznat, zda se vozidlo pohybuje v běžném režimu (tj. řidič se věnuje řízení), nebo v režimu autonomního řízení – další důkaz snahy návrhářů Lexus nabídnout vysokou úroveň stylistického ztvárnění a funkčnosti. Barevný odstín karoserie ‚galvanické nebe‘ používá špičkovou technologii laku s vyluhovanými kovovými částicemi k dosažení jedinečné kvality, okořeněné lehce modrozeleným odstínem.

Interiér efektivně využívající technologie autonomního řízení
Kokpit vozidla byl navržen podle nové designové koncepce „Tazuna“ firmy Lexus, v souladu s dalším posilováním klíčové filozofie zaměření na potřeby člověka. Ovládací prvky na volantu jsou zkoordinovány s head-up displejem – inspirací zde byl jezdec, který pomocí jediné otěže dokáže dosáhnout vzájemného souznění s koněm.

Výsledkem je prostor, v němž se řidič může plně soustředit na řízení a současně ovládat nejrůznější funkce, jako např. navigaci, audio soustavu a přepínání jízdních režimů, bez nutnosti přeostřovat zrak nebo pracovat s ručními spínači.

LF-30 s elektromotorem v každém kole, řízením bez mechanické vazby a propracovaným systémem regulace
Ve snaze přinést zásadní posun v jízdních schopnostech, ovladatelnosti, kontroly nad vozidlem a radosti za volantem používá LF-30 nejen systém regulace postavení karoserie, ale i řadu dalších nejmodernějších technologií. Elektromotory zabudované do každého z kol vozidla společně s nízkou zástavbou baterie zaručují příznivější působení setrvačných sil a vysokou úroveň jízdních schopností. Ve výhledu do roku 2030 je zde technologie autonomního řízení a podpůrného dronu pro další přidanou hodnotu nabízenou budoucími vozidly.

Poznámka redakce: Pokud vás zajímají auto novinky, zvýhodněné cenové nabídky nových vozů, nová auta za akční ceny anebo zajímavé marketingové kampaně zaměřené na prodej nových automobilů, doporučujeme vám navštívit stránku nová auta v akci. Hledáte ověřená skladová auta s garantovanými parametry? Navštivte stránku skladové vozy ihned k dodání.

LEXUS LF-30 Electrified: Vize elektrické budoucnosti LEXUS LF-30 Electrified: Vize elektrické budoucnosti LEXUS LF-30 Electrified: Vize elektrické budoucnosti LEXUS LF-30 Electrified: Vize elektrické budoucnosti LEXUS LF-30 Electrified: Vize elektrické budoucnosti