rss

Nové BMW X3 M Competition a nové BMW X4 M Competition

9.6.2021

BMW M GmbH osvěžuje dva roky po uvedení na trh vysoce výkonné modely Sports Activity Vehicle BMW X3 a Sports Activity Coupé BMW X4.

Kromě nových designových prvků vycházejících z BMW X3 a BMW X4, které rovněž prošly modernizací, M specifických změn a nového konceptu ovládání nabízí nové BMW X3 M Competition (kombinovaná spotřeba paliva: 11,0–10,8 l/100 km podle WLTP; kombinované emise CO2: 251–241 g/km podle WLTP) a nové BMW X4 M Competition (kombinovaná spotřeba paliva: 10,8–10,7 l/100 km podle WLTP; kombinované emise CO2: 
247–243 g/km podle WLTP) také vyšší zátah motoru. Nejvýkonnější zážehový řadový šestiválec BMW s maximálním výkonem 375 kW/510 k, nyní používaný i v jiných BMW M modelech, se vyznačuje o 50 Nm vyšším maximálním točivým momentem dosahujícím 650 Nm. Díky tomu se čas potřebný pro standardní zrychlení z 0 na 100 km/h zkrátil o 0,3 sekundy na 3,8 sekundy. Tím se BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition vyrovnají vysokovýkonným sportovním vozům. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h. Ve spojení s volitelným paketem M Driver's se elektronický omezovač posouvá na 285 km/h. Uvedení nových modelů na trh je plánováno na srpen 2021.

Vysokootáčkový motor se závodním rodokmenem
Řadový šestiválec ve vozech BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition se nyní vyznačuje lehčím kovaným klikovým hřídelem modelů BMW M3 a M4. Jeho extrémní tuhost umožňuje přenos mimořádně vysokého točivého momentu, přičemž jeho menší hmotnost omezující setrvačnost rotujících částí zintenzivňuje vysokootáčkový charakter motoru. Systém chlazení řadového šestiválcového motoru s hlavním centrálním chladičem a dvojicí menších chladičů umístěných po jeho stranách se osvědčil na závodních tratích a je navržen tak, aby umožňoval trvale podávat mimořádně vysoký výkon. Motor má k dispozici také další chladič motorového oleje a připraven je též samostatný chladič oleje převodovky. Zkušenosti BMW M GmbH z automobilových závodů se projevují také v konstrukci systému mazání, který je přizpůsoben očekávanému dynamickému provozu na závodních okruzích. Lehčí olejová vana má dvě samostatné komory a integrovaný sací kanál. Další sací kanál umožňuje elektronicky řízenému olejovému čerpadlu přečerpávat mazivo z menší olejové vany, která slouží jako rezerva. Tímto způsobem je vždy zaručeno spolehlivé mazání, a to i při extrémním podélném a příčném zrychlení.

M sportovní výfuk a 8stupňová převodovka M Steptronic
Standardně dodávaný M sportovní výfukový systém BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition podtrhuje charakteristický zvukový projev BMW M automobilů výrazně zvučným podtónem, zejména při intenzivním zatížení a ve vysokých otáčkách. Díky tomu tento zvuk zní ještě více „závodnicky“ a posiluje tak mimořádně emocionální zážitky z jízdy při plném zachování každodenní použitelnosti. Zcela variabilní regulace aktivních klapek M sportovního výfukového systému umožňuje velmi rozmanité spektrum zvuků. Výkon se primárně na zadní kola přenáší prostřednictvím 8stupňové převodovky M Steptronic s funkcí Drivelogic, umožňující jak automatické, tak manuální sekvenční řazení. Kromě nového voliče M převodovky na středové konzole jsou pro tento účel k dispozici také řadicí páčky na volantu. V manuálním režimu lze najednou podřazovat o několik stupňů na ten nejnižší možný, což umožňuje účinně využít brzdnou sílu motoru. Při zrychlování nedochází k automatickému přeřazování na vyšší rychlostní stupeň, a to ani při dosažení omezovače otáček motoru. 

Systém pohonu všech kol M xDrive s upřednostňováním zadní nápravy
K vysoké agilitě BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition přispívá také systém pohonu všech kol M xDrive, který kombinuje trakční výhody přenosu výkonu na všechna kola s osvědčenými dynamickými vlastnostmi klasického pohonu zadních kol. Elektronicky řízený pohon M xDrive, který je propojen se stabilizačním systémem DSC (Dynamic Stability Control), posílá část hnací síly na přední nápravu pouze tehdy, když zadní kola dosáhnou hranice své přilnavosti. Řidič může stisknutím tlačítka ovlivnit nejen fungování stabilizačního systému, ale také rozdělení hnací síly mezi přední a zadní kola. Centrálně řízená souhra systému pohonu všech kol M xDrive s Aktivním M diferenciálem zajišťuje extrémně efektivní přenos výkonu.

Vynikající jízdní dynamika v M stylu
BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition nabízejí výjimečnou jízdní dynamiku. Vynikající hodnoty v oblasti podélného a příčného zrychlení, ovladatelnosti a zpomalení jdou ruku v ruce s vysokou úrovní jízdní stability, neutrálními reakcemi řízení a komfortními vlastnostmi, které zlepšují vhodnost pro každodenní používání i pro cestování na dlouhé vzdálenosti. Základem této kombinace agility, dynamiky a přesnosti, vlastností pro automobily BMW M typických, je technika podvozku, která je dokonale sladěna s vysokým výkonem motoru a systémem pohonu všech kol M xDrive. Standardní M podvozek se specifickým nastavením a elektronicky řízenými tlumiči zajišťuje vysokou úroveň každodenního komfortu a mimořádně přímý kontakt s vozovkou s omezenými odskoky kol a náklony karoserie. Tlumicí síly se ideálně přizpůsobují každé jízdní situaci a v různých úrovních se nastavují pro každé kolo zvlášť pomocí elektromagneticky ovládaných ventilů. Základní charakteristiku tlumičů lze ovlivnit pouhým stiskem tlačítka. Jízdní preciznost a odezva jdou na vrub rozsáhlým technickým úpravám zesilujícím spojení karoserie a podvozku, mezi něž patří například přímo pro tyto M modely navržené vzpěry. K typickému zážitku z jízdy s M automobilem přispívá také elektromechanické řízení M Servotronic a speciálně naladěný systém DSC (Dynamic Stability Control). V režimu M Dynamic Mode tento systém umožňuje určitý prokluz kol a zprostředkovává tak typické M jízdní reakce, díky čemuž je například možné na závodním okruhu provádět kontrolované přetáčivé smyky.

Dvoudílné M brzdy a 21palcová kola jako součást standardní výbavy
Výkonný charakter BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition doplňuje vysoká účinnost standardně dodávaných M dvoudílných brzd. Brzdové třmeny nesou M logo a jsou standardně lakovány modrou barvou nebo na přání leskle černou či červenou barvou. Dokonale sladěný celek pro maximální výkon zahrnuje také 21palcová kola s kombinovanými pneumatikami o rozměru 255/40 ZR21 vpředu a 265/40 ZR21 vzadu. Jednou z novinek jsou M kovaná kola Star Spoke 892M v leskle černém provedení Jet Black, která jsou na jedno kolo o 2 kg lehčí. Jako alternativa jsou k dispozici známá M kola z lehké slitiny 765M V-Spoke, rovněž v leskle černém provedení Jet Black.

Větší BMW maska chladiče ve tvaru ledvinek a výraznější přední část
Nové BMW X3 M Competition a nové BMW X4 M Competition se vyznačují větší BMW maskou chladiče ve tvaru ledvinek s jednodílným rámečkem a o přibližně deset milimetrů nižšími světlomety, které jsou převzaty z podobně zdokonalených standardních modelů BMW X3 a BMW X4. Černá lišta, v níž je umístěna kamera iCam, vizuálně dělí BMW masku chladiče, jejíž rámeček je rovněž vyveden v leskle černém provedení, stejně jako M typické dvojité lamely masky chladiče. Na masce chladiče je rovněž umístěno logo specifické pro daný vůz: X3 M či X4 M. Kromě standardních adaptivních matrixových LED světlometů jsou nyní na přání k dispozici také laserové světlomety BMW Laserlight s dosvitem až 650 metrů. BMW M GmbH navrhla ještě výraznější M specifický přední nárazník. Jedním z obzvláště nápadných prvků jsou nové, vertikálně uspořádané a zvětšené nasávací otvory: ty jsou skloněny směrem dolů k hraně spoileru v oblouku ke středu vozidla, kde navazují na šestiúhelníkový tvar centrálního nasávacího otvoru. Jsou lemovány ozdobnými prvky v leskle černé barvě, kterou jsou lakovány také kryty aerodynamicky vylepšených vnějších M zpětných zrcátek a charakteristické M žábry integrované do vzduchových výdechů v bočních panelech, stejně jako zadní spoiler u modelu BMW X4 M Competition.

Výrazné zadní nárazníky v novém designu a nové barvy karoserie
BMW X3 M Competition je vybaveno full-LED zadními světly modernizovaného BMW X3 s černým lemováním a nižší světelnou grafikou. Spodní část zadního nárazníku je specifická pro M modely a má lesklou černou povrchovou úpravu. V pravé a levé části velkého difuzoru se nacházejí černě chromované zdvojené koncovky M sportovního výfukového systému. Nový zadní nárazník BMW X4 M Competition je vybaven širokou vložkou ve tvaru kovadliny. Stejně jako krajní oblasti, v nichž jsou nově umístěny rovněž vertikální odrazky, je i nárazník vyveden v leskle černém provedení, což zaručuje mimořádně mohutný celkový dojem. Dva páry koncovek výfuku s povrchovou úpravou černého chromu lemují také difuzor BMW X4 M Competition. Kromě metalických barev černá M Carbon Black a šedá M Brooklyn Grey jsou exkluzivně pro modely M Competition řad X3 a X4 vyhrazeny dvě nové barvy, a to modrá metalíza M Marina Bay Blue a žlutá M Sao Paulo Yellow. Kromě toho je poprvé k dispozici široká škála barev z nabídky BMW Individual, například matná modrá metalíza Frozen Marina Bay Blue.

M typický interiér s novými ozdobnými prvky
BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition jsou standardně vybaveny M sportovními sedadly s elektricky nastavitelnými opěrkami hlavy a osvětleným logem M. Kromě rozšířeného koženého čalounění Merino ve čtyřech barevných kombinacích je na přání k dispozici také rozšířené kožené čalounění BMW Individual Merino v provedení Tartufo. Ventilační otvory mají nové pozinkované obložení, vnitřní lišty jsou nyní standardně v tmavě hliníkovém provedení Rhombicle a na přání je k dispozici nová varianta se dřevem jasanu s otevřenými póry. M kožený multifunkční volant zdobí kontrastní prošívání v barvách BMW M a disponuje otvorem ve spodním rameni.

BMW Live Cockpit Professional s inteligentním propojením
Nové BMW X3 M Competition a nové BMW X4 M Competition jsou standardně vybaveny BMW Live Cockpit Professional zahrnujícím Connected Drive. Inteligentní propojení včetně inovativních digitálních služeb využívajících BMW Operační systém 7 (například BMW Intelligent Personal Assistant, Connected Music a Remote Software Upgrade) umožňují obzvláště intenzivní interakci mezi řidičem a vozidlem. Intuitivní multimodální ovládání bylo dále vylepšeno: v závislosti na situaci má řidič na výběr mezi dotykovou obsluhou kontrolního displeje, osvědčeným ovladačem BMW, multifunkčními tlačítky na volantu a hlasovým ovládáním. Prostorový zvukový systém Harman Kardon je nyní součástí standardní výbavy a poskytuje vynikající zvukový zážitek. BMW Live Cockpit Professional je tvořen propojenými displeji: přístrojový panel za volantem a kontrolní displej mají shodně úhlopříčku 12,3 palce. Plně digitální přístrojový panel nabízí kromě jiných i grafický režim M View se specifickými zobrazeními převzatými z modelů BMW M8. Obsah specifických M displejů je k dispozici také s volitelným BMW Head-Up Displejem. Cloudový navigační systém BMW Maps nabízí obzvláště rychlý a přesný výpočet trasy a času příjezdu, aktualizaci dopravních dat v reálném čase v krátkých intervalech a vyhledávání navigačních cílů jediným textovým polem. BMW Maps s funkcí Connected Parking navíc poskytují řidičům ještě podrobnější podporu při hledání volného parkovacího místa v blízkosti jejich cíle. Navíc jsou do nabídky funkcí BMW Maps integrovány služby On-Street Parking Information a ParkNow.

Integrace chytrého telefonu a BMW Intelligent Personal Assistant
Další standardní funkcí je vylepšená integrace chytrého telefonu. Kromě Apple CarPlay lze nově s operačním systémem vozidla používat také Android Auto. Řidič zde může zobrazit všechny důležité informace z aplikací na kontrolním displeji a také – propracovanou a srozumitelnou formou – na přístrojovém panelu a volitelném Head-Up Displeji. Schopnosti hlasového asistenta BMW Intelligent Personal Assistant se průběžně rozšiřují. Pomocí digitálního společníka lze nyní přirozeně mluvenými pokyny například regulovat klimatizaci, otevírat a zavírat okna nebo měnit jízdní režimy. Může také přistupovat k nové aplikaci News, která cestujícím předčítá nejnovější zprávy, může se rovněž učit zvyky řidiče, jež v určitých situacích zvyšují komfort a radost z jízdy.

Poznámka redakce: Pokud vás zajímají auto novinky, zvýhodněné cenové nabídky nových vozů, nová auta za akční ceny anebo zajímavé marketingové kampaně zaměřené na prodej nových automobilů, doporučujeme vám navštívit stránku nová auta v akci. Hledáte ověřená skladová auta s garantovanými parametry? Navštivte stránku skladové vozy ihned k dodání.

Nové BMW X3 M Competition a nové BMW X4 M Competition Nové BMW X3 M Competition a nové BMW X4 M Competition Nové BMW X3 M Competition a nové BMW X4 M Competition Nové BMW X3 M Competition a nové BMW X4 M Competition Nové BMW X3 M Competition a nové BMW X4 M Competition Nové BMW X3 M Competition a nové BMW X4 M Competition Nové BMW X3 M Competition a nové BMW X4 M Competition Nové BMW X3 M Competition a nové BMW X4 M Competition

Líbí se Vám tento článek? Podělte se o něj se svými přáteli.