MINI Recharged by Paul Smith 8.6.2022

Upcyklace nové úrovně: legendární klasický vůz se proměnil v nově pojatý a moderní bezemisní elektromobil. Tvůrčím mozkem této spolupráce je sir Paul Smith, jehož fanoušci této ikonické britské značky, působící na trhu již více než 50 let, dobře znají. Představení tohoto udržitelného projektu na milánském veletrhu nábytku a designu Salone Del Mobile 2022 nabídlo skvělou příležitost k tomu, aby sir Paul Smith a šéfdesignér značky MINI Oliver Heilmer debatovali o udržitelných přístupech k automobilovému designu.

Teprve vloni v létě představil Paul Smith na autosalonu IAA v Mnichově studii MINI STRIP: radikálně zredukovaný, udržitelný koncepční vůz. Jeho model MINI Recharged se nyní k této myšlence vrací a zkoumá možnosti udržitelného designu. „Tento vůz dokonale vystihují tři pojmy, jmenovitě kvalita, udržitelnost a funkčnost,“ vysvětluje designér.

„Tento vůz také respektuje minulost,“ dodává Smith. Tímto jedinečným automobilem se Paul Smith vrací k ještě staršímu projektu, který ho s MINI spojuje již více než 20 let. V roce 1998 vytvořil 1800kusovou edici MINI Paul Smith Edition. Prototyp této jedinečné edice byl podle jedné z oblíbených košilí od Paula Smithe lakován zářivě modrou barvou. Nový unikátní model si tento nezaměnitelný a nezapomenutelný barevný odstín zachovává, ovšem limetkově zelený kryt baterie odkazuje na barevnou paletu 90. let. Navzdory novému designu však původní étos vozu zůstává stejný.

Tento projekt je také o úctě k minulosti a nadčasovému designu – zejména k ikonickému dílu sira Aleca Issigonise, autora prvního Mini. „Když se nastěhujete do bytu své staré tety, z úcty k ní ho také celý nepřestavíte, jen ho trochu zmodernizujete,“ říká Smith. Sir Alec Issigonis zkonstruoval klasické Mini v reakci na ropnou krizi v roce 1959. Minimální spotřeba paliva, maximální využití prostoru, to byla myšlenka, která v průběhu mnoha desetiletí přesvědčila miliony lidí, aby si pořídili vůz Mini, a dodnes částečně stojí i za úspěchem celé značky MINI.

Radikálně zredukovaná a udržitelná koncepce MINI Strip pokračuje také v interiéru nově navrženého vozu. Díky záměrné absenci ozdobných dílů dominuje interiéru skelet karoserie s obnaženou, holou podlahou, na níž jsou položeny rustikální rohože z recyklované pryže. Kromě použití inovativních materiálů šetřících zdroje vynechal Paul Smith i celé přístroje – například magnet vedle volantu slouží jako držák chytrého telefonu, který kromě rychloměru nahrazuje téměř všechna stará tlačítka a funkce na palubní desce. Volant jeho exkluzivního modelu lze zcela vyjmout, aby se usnadnilo nastupování a vystupování, což je inovativní řešení a zároveň vtípek symbolizující osobitou vynalézavost Paula Smithe.

„Z vozu z 90. let jsme udělali naprosto moderní automobil,“ popisuje designér. „Nápady nikdy nepředstavují problém, ty najdete všude. Výzvou je jejich realizace. Tady se to povedlo. Splnil se nám sen,“ říká. O uskutečnění tohoto snu se zasloužili také inženýři ze společnosti „Recharged Heritage Limited“. Nový partner MINI přestavěl klasické Mini na bezemisní vozidlo instalací elektromotoru o výkonu 72 kW. MINI již nabízí sériově vyráběné, lokálně bezemisní potěšení z jízdy díky plně elektrickému MINI Cooper SE (kombinovaná spotřeba elektřiny: 17,6–15,2 kWh/100 km podle WLTP; kombinované emise CO2: 0 g/km) a plug-in hybridnímu MINI Cooper SE Countryman (kombinovaná spotřeba paliva: 2,1–1,7 l/100 km; kombinovaná spotřeba elektřiny: 
15,5–14,8 kWh/100 km; kombinované emise CO2: 47–39 g/km podle WLTP) a je na cestě k čistě elektrické budoucnosti.

Pro účely vystavení jedinečného designu na milánském veletrhu nábytku a designu Salone del Mobile 2022 bude výstavní stánek Paula Smithe navržen ve výrazných barvách edice MINI Recharged by Paul Smith. Na této výstavě budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si na vlastní oči nejen nově navržený model, ale i loňský MINI STRIP.

Další podrobnosti o projektu MINI Recharged a novém partnerovi „Recharged Heritage Limited“ budou brzy zveřejněny.

 

Poznámka redakce: Pokud vás zajímají auto novinky, zvýhodněné cenové nabídky nových vozů, nová auta za akční ceny anebo zajímavé marketingové kampaně zaměřené na prodej nových automobilů, doporučujeme vám navštívit stránku nová auta v akci. Hledáte ověřená skladová auta s garantovanými parametry? Navštivte stránku skladové vozy ihned k dodání.


Líbí se Vám tento článek? Podělte se o něj se svými přáteli.

Novinky o autech Mini


12.4.2022

  Mini

MINI Cooper S Resolute Edition

Expresivní design, inspirativní potěšení z jízdy, prémiová kvalita a individuální styl: to vše kombinuje 3dveřové MINI s klasickou karoserií navazující na svůj fascinující originál. Nová edice Resolute dodává tomuto spojení ještě intenzivnější podstatu a přitažlivost. Exkluzivní design a prvky výbavy jsou moderní reinterpretací klasických autentických vlastností, které jsou pro 3dveřové MINI typické. Nová edice tohoto modelu je u prodejců k dispozici od března 2022.


14.6.2022

  Mini

Charismatická jednoduchost MINI

Elektrická, digitální, udržitelná a osobitá: Nová generace modelů MINI přináší zcela novou podobu potěšení z jízdy, uživatelského komfortu a odpovědného přístupu. Její pokrokový designový styl dává tuto proměnu okamžitě najevo. Snoubí se v něm tradiční hodnoty značky s nejmodernějšími technologiemi, ctí elementární principy automobilového designu, stejně jako městský charakter MINI a inovativního ducha jeho komunity. Charismatická jednoduchost pomůže každému novému modelu MINI rozvinout vlastní silný individuální charakter, současně se redukovaným designérským stylem intuitivně zaměřuje na podstatu značky. Dalším významným faktorem nového designového stylu je výběr materiálů s důrazem na udržitelnost. Nová generace modelů MINI má interiér, který nevyužívá kůži, a téměř zcela se obejde bez chromovaných prvků.