Expresivní design a nová osvětlovací technika – modernizované Audi Q8 5.9.2023

Audi modernizuje vlajkovou loď rodiny Q čistým designem a zdokonalenou technikou. Silný charakter tohoto SUV kupé umocňuje přepracovaný vnější design s novým předním a zadním nárazníkem. Na přání dodávaný exteriérový paket S line uspokojí přání zákazníků po ještě sportovnějším vzezření. Audi poprvé zařazuje do výbavy modelu Q8 světlomety HD Matrix LED s laserovými dálkovými světly. Tyto světlomety navíc disponují digitálními světly pro denní svícení s volitelným světelným designem. Digitální zadní svítilny OLED se čtyřmi volitelnými designy koncových světel završují rozšířenou nabídku osvětlení. Vrcholné postavení mezi modely Q zdůrazňují nová kola, barvy, ozdobná obložení a sedadla s kontrastním prošíváním. Ceny nového modelu Audi Q8 začínají od 2 039 900 Kč včetně DPH.

 

Minimalizovaný, velkorysý, výrazný: vnější design

Modernizované Q8 se svým výrazným designem v moderním stylu reprezentuje jako sportovně elegantní SUV kupé značky se čtyřmi kruhy. Q8 zaujme dynamickým vzhledem založeným na minimalizovaných tvarech, velkorysých plochách a čistých plochách. Krátké převisy karoserie vytvářejí spolu s dlouhým rozvorem náprav sportovně elegantní proporce, které lze zvýraznit markantními barvami karoserie a koly.

Nezaměnitelná, působivá a vzpřímená maska chladiče Audi Singleframe v osmiúhelníkovém designu přesvědčí nyní svislými ozdobnými lištami. Zatímco u základního exteriéru jsou tyto lišty uspořádány vertikálně, u exteriérového paketu S line a modelu SQ8 TFSI mají tvar písmene L. Díky tomuto zjevnému odlišení od modelů řady A je na první pohled patrná příslušnost k vrcholným modelům značky Audi. Sebevědomý vzhled modelu Q8 umocňují nové a výrazně tvarované otvory pro přívod vzduchu, které jsou čistě integrovány do základní architektury.

Designéři značky Audi důsledně minimalizovali ozdobné prvky, čímž dali vozu do vínku ještě čistější, puristický design. Novinkou pro všechny agregáty modelu Audi Q8 je výfuková soustava s plnohodnotnými a vizuálně atraktivními koncovkami. Exteriérový paket S line je ještě výrazněji orientován na model SQ8 TFSI a zaujme zřetelně zvýrazněnými krajními otvory pro přívod vzduchu v předním nárazníku.

Maska chladiče Singleframe okouzlí originálním barevným řešením. Na přání jsou k dispozici pakety černých ozdobných prvků včetně rozšířené varianty plus obsahující logo Audi a označení modelu v černé barvě, které v oblasti exteriéru zvýrazňují masku chladiče Audi Singleframe, ozdobné lišty na bočních oknech a nárazníky vpředu a vzadu. Maska chladiče Singleframe je navíc leskle černá.

Inovativní světlomety s technologií HD Matrix LED, dodatečnými laserovými světly a digitálními světly pro denní svícení umístěnými podél horního horizontálního okraje propůjčují modelu Q8 ještě sebevědomější výraz. Ve spojení s digitálními zadními svítilnami OLED, dodávanými pro Q8 poprvé, je ušlechtilý charakter modelu ještě zřetelnější. Digitální zadní svítilny OLED propojuje v celé šířce vozu světelný pás LED na zádi spolu s leskle černou lištou, do níž jsou integrovány kruhy Audi.

Audi Q8 ztělesňuje novou, moderní korporátní identitu. Konkrétně se jedná o nyní dvourozměrné kruhy, které poprvé představil model Q8 e-tron. Jejich vzhled ohromuje ještě větší precizností. Místo chromu se nové čtyři kruhy prezentují v kontrastu bílé a černé. V rámci na přání dodávaného paketu může bílou na kruzích nahradit tmavě šedá, která se však vzhledově podobá leskle černé. Pro umístění označení modelu, verze a technologie je nyní i u modelu Q8 vyhrazeno místo na střešním B sloupku.

 

Nový způsob individualizace: světlomety a zadní svítilny

Sériově osvětlují v modelu Q8 vozovku výkonné světlomety LED. Na přání si mohou zákazníci vybrat světlomety Matrix LED. Kromě toho jsou k dispozici světlomety HD Matrix LED s laserovými světly Audi. V každém z nich svítí 24 diod LED a jedna vysokovýkonná laserová dioda. Tyto světlomety jsou okamžitě rozpoznatelné podle integrovaného modrého dekoračního osvětlení. Laserová světla se zapínají od 70 km/h a výrazně prodlužují dosah dálkových světel. Novinkou pro vrcholnou verzi světlometů jsou digitální světelné designy světel pro denní svícení, které propůjčují modelu Q8 charakteristický a nezaměnitelný vzhled a umožňují uživatelům výběr mezi čtyřmi individuálními světelnými designy prostřednictvím MMI. Nový je však nejen rozšířený funkční rozsah světlometů, ale také jejich tvarové řešení. Vyšší poloha světel pro denní svícení propůjčuje modelu Q8 nejen vizuálně větší šířku, ale vzniká tím také plynulé formální spojení mezi světlomety a maskou chladiče. Jako výbava na přání jsou poprvé i pro model Q8 nabízeny velkoplošně digitalizované zadní svítilny OLED (Organic Light Emitting Diode), které ve spojení s předními světlomety disponují rovněž čtyřmi digitálními světelnými designy.

 

Ozdobná obložení, barvy, kola: pro každého správná nabídka výbavy

Značka Audi optimalizovala v rámci produktové modernizace modelu Q8 nabídku výbav. Prošívání na sedadlech základního modelu mají nyní v sériové výbavě kontrastní šedou barvu. Kromě toho je na výběr devět ozdobných obložení. Novinkou v nabídce je stříbrné, přirozeně žilkované jasanové dřevo pro základní verzi,matný uhlíkový kompozit s keprovou vazbou a matně stříbrný kartáčovaný hliník s lineárním reliéfem pro modely Q8 se sportovním paketem S line a SQ8 TFSI.

Charakter modelu Q8 lze ještě více zvýraznit třemi novými barvami laku karoserie. Společnost Audi Sport GmbH nabízí odstíny zlatá Sakhir, modrá Ascari a červená Chili, všechny jako metalické laky.

Na zákazníky čekají novinky nejen v oblasti barev. Portfolio kol nabízí pět nových designů pro kola s průměrem ráfku 21 až 23 palců, což je v rámci konkurence výraznou výhodou. Audi kromě toho u příležitosti modernizace rozšiřuje nabídku aplikací. Poprvé mohou cestující přímo využívat oblíbené aplikace od nezávislých poskytovatelů (například Spotify nebo Amazon music). Pravidelné aktualizace softwaru umožňují spolu s neustále rozšiřovanou nabídkou ještě rozsáhlejší individualizaci informačního a zábavního systému. Obchod se specifickým portfoliem aplikací doplňuje modulární platformu informačních a zábavních systémů třetí generace (MIB 3).

Co se týče asistenčních systémů, doznalo výrazného zlepšení především zobrazování okolí vozidla. Audi virtual cockpit zobrazuje ve vysoké kvalitě Full HD mimo jiné upozorňování na nebezpečí při změně jízdního pruhu, ostatní účastníky silničního provozu (nákladní vozidla, osobní automobily a motocykly), upozorňování na nedostatečný odstup, asistenta pro průjezd křižovatkou a on-line informace o semaforech. Kromě obchodu s aplikacemi a nového zobrazování okolí se může modernizované Q8 pochlubit také rozšířenou sériovou výbavou, která zahrnuje mimo jiné 19“ kola z lehké slitiny, zadní kameru, parkovacího asistenta, asistenta pro dálková světla a komfortní klíček.

 

Správná volba pro všechny potřeby: pohony

Základ nabídky tvoří verze 45 TDI quattro (kombinovaná spotřeba paliva v l/100 km: 8,9–8,0; kombinované emise CO2 v g/km: 232–210) s třílitrovým vznětovým motorem, který nabízí nejvyšší výkon 231 k a maximální točivý moment 500 N.m v širokém rozsahu od 1500 do 3000 otáček za minutu. Audi Q8 45 TDI zrychlí z klidu na 100 km/h za 7,1 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 226 km/h. Výkonnější varianta nese označení 50 TDI quattro (kombinovaná spotřeba paliva v l/100 km: 8,9–8,0; kombinované emise CO2 v g/km: 232–210). Její výkonové parametry jsou 286 k a 600 N.m. Velké SUV díky tomu zrychlí z nuly na 100 km/h za 6,1 sekundy a v akceleraci může pokračovat až do nejvyšší rychlosti 241 km/h.

V modelu Audi Q8 55 TFSI (kombinovaná spotřeba paliva v l/100 km: 11,4–12,0; kombinované emise CO2 v g/km: 291–272) pracuje zážehový šestiválec se zdvihovým objemem tři litry a přímým vstřikováním paliva, který poskytuje nejvyšší výkon 250 kW (340 k). Maximální točivý moment 500 N.m je k dispozici v širokém rozsahu otáček mezi 1370 a 4500 min-1 . Turbodmychadlem přeplňovaný zážehový motor zrychlí Audi Q8 z nuly na 100 km/h za 5,6 sekundy. Nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h. Všechny motory V6 v modelu Audi Q8 spolupracují s 8stupňovou převodovkou tiptronic, trvalým pohonem všech kol quattro a mild hybridním systémem, který dokáže snížit spotřebu paliva v reálném provozu až o 0,5 litru na 100 kilometrů. Jeho nejdůležitějšími komponenty jsou lithium-iontová sada akumulátorů a reverzní alternátor RSG (Riemen-Starter-Generator), který dodává elektrickou energii do 48V hlavní elektrické sítě tohoto SUV kupé. RSG dosahuje při zpomalování rekuperačního výkonu až osm kilowattů, a získávanou elektrickou energii ukládá do akumulátoru. Q8 může v rozsahu rychlostí od 55 do 160 km/h jet po dobu až 40 sekund setrvačností s vypnutým motorem, jakmile řidič uvolní pedál plynu. RSG potom zajistí rychlé a velmi komfortní spuštění šestiválce. Funkce start-stop se může aktivovat již při 22 km/h.

 

Objednávky od září, ceny od 2 039 900 Kč

Audi Q8 s přepracovaným designem, inovativní osvětlovací technikou, a ještě rozsáhlejší nabídkou výbavy bude uvedeno na trh letos v září. Ceny verze 45 TDI quattro začínají od 2 039 900 Kč, 50 TDI quattro stojí 2 145 900 Kč. Za verzi 55 TFSI quattro si budou prodejci účtovat 2 152 900 Kč, zatímco cena modelu SQ8 TFSI byla stanovena na 2 924 900 Kč, všechny uvedené ceny zahrnují DPH ve výší 21 %.

 

Poznámka redakce: Pokud vás zajímají auto novinky, zvýhodněné cenové nabídky nových vozů, nová auta za akční ceny anebo zajímavé marketingové kampaně zaměřené na prodej nových automobilů, doporučujeme vám navštívit stránku nová auta v akci. Hledáte ověřená skladová auta s garantovanými parametry? Navštivte stránku skladové vozy ihned k dodání.


Líbí se Vám tento článek? Podělte se o něj se svými přáteli.

Novinky o autech


2.9.2023

  Mini , Nová generace , elektrický pohon , elektromobily

Minimalistický všeuměl: nové MINI Countryman

Vyšší, delší, MINI – nové MINI Countryman se oproti svému předchůdci znatelně zvětšilo o šest centimetrů na výšku a třináct centimetrů na délku. Díky rozšířeným blatníkům, osobitému charismatu a modernímu minimalistickému designu s čistě řešenými plochami je nyní podstatně působivější. V interiéru nabízí tento robustní dobrodruh značky MINI ještě více prostoru, pohodlí a bezpečnosti – a zásluhou pohonu všech kol i mimo zpevněné cesty.


5.9.2023

  Auto novinky , Pick-up , Toyota , elektromobily , vodíkový pohon

Toyota odhalila prototyp Hiluxu na vodíkový palivový článek

Toyota ve Velké Británii odhalila prototyp elektrického modelu Hilux na vodíkový palivový článek. Nový pohon využívá klíčové prvky vodíkové Toyoty Mirai, takže neprodukuje žádné výfukové emise. Vychází z něj pouze čistá voda.