Ford Mustang Mach-E Rally: První Mustang, který žije na asfaltu a hraje si v blátě 7.9.2023

S příchodem Fordu Mustang Mach-E® Rally pozná svět novou podobu dynamiky a ovladatelnosti elektromobilů. Mustang Mach-E Rally, který se poprvé odhalil bez maskování na autosalonu IAA Mobility v německém Mnichově, se po globální premiéře na letošním Festivalu rychlosti v Goodwoodu připojuje k rodině Mustang Mach-E a posouvá elektromobily jiným směrem – vůbec první elektromobil značky Ford inspirovaný světem rallye přenáší svobodomyslnost a zábavnost Mustangu na šotolinové cesty.

„Ještě před rokem to byl pouhý nápad a to, co vidíte dnes, je důkazem nadšení a intenzivní kreativity našeho týmu Model e,“ řekla Donna Dicksonová, šéfkonstruktérka Mustangu Mach-E. „Vždycky jsme zkoumali nové oblasti sportovní jízdy a kombinace rallyově laděného podvozku, pohonu všech kol AWD a výrazného designu dělá z Mustangu Mach E sportovní vůz jiného druhu, který nadchne zákazníky ženoucí se za dalším dobrodružstvím.“

Mustang Mach-E Rally, to je technika elektromobilů aplikovaná na pomyslné bílé místo na trhu. Vůz se pyšní vyladěnou verzí dvoumotorového pohonu Mustangu Mach-E GT s cílovými hodnotami nejvyššího výkonu a točivého momentu nejméně 358 kW (487 k) a 880 Nm. Lithium-iontový akumulátor Mustangu Mach-E Rally má využitelnou kapacitu 91 kWh.

Specifický podvozek, zvýšený oproti Mustangu Mach-E GT o 20 milimetrů, je osazen speciálně zvolenými pružinami, tlumiči MagneRide® a předními brzdovými kotouči o průměru 385 milimetrů s červeně lakovanými třmeny značky Brembo®. 

Robustní, leskle bílá 19palcová kola z lehké slitiny v rallyovém stylu jsou inspirovaná dlouhou historií soutěžních vozů Ford. Pneumatiky Michelin CrossClimate2 o rozměru 235/55 R19 poskytují v porovnání s modelem GT větší přilnavost na nezpevněném povrchu.

Ochranu před odletujícím štěrkem a kamením zlepšuje podní zakrytování předního i zadního elektromotoru, ochranná fólie na dveřích a lemech blatníků, která zamezuje odlupování laku, a popřípadě rovněž lapače nešistot, montované prodejcem jako volitelné příslušenství. V přední části je zabudován bod pro upevnění vyprošťovacího lana, kdyby se dobrodružství na cestách poněkud zvrtlo.

Mustang Mach-E Rally je vůbec první vůz značky Ford s jízdním režimem RallySport , určeným pro jízdu v terénu. Po jeho aktivaci se řídicí elektronika přenastaví tak, aby umožňovala větší úhly smyku, odezva na sešlápnutí akcelerátoru byla lineárnější a tlumiče pérování zajistily lepší ovladatelnost při rychlém projíždění zatáček na nezpevněném povrchu. Jako bonus pak řidiči ocení, jak tento jízdní režim v kombinaci s novými pneumatikami umožňuje Mustangu Mach-E Rally fungovat na sněhu nebo při jiných podmínkách snížené přilnavosti na silnici.

Pro testování Mustangu Mach-E vybudoval Ford na svém michiganském zkušebním polygonu zcela novou rallyovou trať. Veteráni rallycrossu ji speciálně navrhli tak, aby simulovala podmínky, s jakými by se vůz mohl setkat ve skutečném světě. Inženýři a technici pak prototypy Mustangu Mach-E Rally trápili v 800kilometrových testech simulujících zkoušky odolnosti v rallycrossu, aby se ujistili, že model splňuje jejich konstrukční záměr.

Mustang Mach-E Rally signalizuje svoje zaměření dramatickým zadním spoilerem ve stylu modelu Focus® RS, jedinečnými kontrastními akcenty včetně horních a spodních bočních lišt, specifickým předním splitterem, černě lakovanou plechovou střechou a výrazně pojatými předními partiemi se zabudovanými mlhovkami, které jsou inspirované soutěžními vozy. Každý Mustang Mach-E Rally se standardně dodává se dvěma dekoračními pruhy, doplňujícími nepřehlédnutelnou paletu laků karoserie. Vůz bude možné objednávat v modré Grabber, černé Shadow, v nové barvě zelená Eruption a efektní žluté Grabber, přičemž za příplatek bude k dispozici bílá Star nebo nová šedá Glacier.

Uvnitř čeká na posádku kombinace pohodlí, funkčnosti a stylu, který vizuálně navazuje na ikonická bílá kola. Na palubní desce, spodních ramenech volantu a kontrastním prošívání dveřních výplní se objevují leskle bílé akcenty. Řidiči se připoutají do výrazných sportovních sedadel Ford s vyraženým nápisem „Mach-E Rally“ a bílými opěradly.

„V modelu Mustang Mach-E Rally získají naši zákazníci něco z dlouholeté vášně Fordu pro rallye,“ řekl generální ředitel Jim Farley. „Mustang jeho prostřednictvím vstupuje někam, kde ještě nebyl – na šotolinové a polní cesty. Je to nový druh radosti z jízdy, inspirovaný skutečnými řidičskými nadšenci.“

Mustang Mach-E Rally bude možné objednat začátkem roku 2024. Dodávky zákazníkům začnou nedlouho poté.

 

Poznámka redakce: Pokud vás zajímají auto novinky, zvýhodněné cenové nabídky nových vozů, nová auta za akční ceny anebo zajímavé marketingové kampaně zaměřené na prodej nových automobilů, doporučujeme vám navštívit stránku nová auta v akci. Hledáte ověřená skladová auta s garantovanými parametry? Navštivte stránku skladové vozy ihned k dodání.


Líbí se Vám tento článek? Podělte se o něj se svými přáteli.

Novinky o autech


5.9.2023

  Auto novinky , Pick-up , Toyota , elektromobily , vodíkový pohon

Toyota odhalila prototyp Hiluxu na vodíkový palivový článek

Toyota ve Velké Británii odhalila prototyp elektrického modelu Hilux na vodíkový palivový článek. Nový pohon využívá klíčové prvky vodíkové Toyoty Mirai, takže neprodukuje žádné výfukové emise. Vychází z něj pouze čistá voda.


8.9.2023

  Auto novinky , Citroën , Obytné vozy

Citroën „TYPE HOLIDAYS“ stylově reinterpretuje vůz určený pro trávení volného času

Citroën představil svůj návrh obytné dodávky Type Holidays na veletrhu Caravan Salon, jedné z nejvýznamnějších světových akcí zaměřených na vozidla pro volný čas. Tento návrh spojuje ikonický model Citroën Type H a moderní vůz SpaceTourer, výsledkem je uspořádání interiéru, které bude brzy k dispozici v síti Citroën. Značka Citroën se odjakživa inspirovala myšlenkou svobody a sdílení a je tedy zcela přirozené, že se rozhodla navázat na kvality vozu SpaceTourer a posílit svou pozici na tomto rychle rostoucím trhu.