Nový Lexus RZ získal pět hvězd v bezpečnostních testech EURO NCAP 8.9.2023

Nezávislá organizace Euro NCAP zaměřená na testování bezpečnosti vozidel udělila novému Lexus RZ pětihvězdičkové ohodnocení. Vůz uspěl napříč všemi kategoriemi bezpečnosti. 87 procent dostal za ochranu dospělých cestujících a dětí, 84 procent za ochranu zranitelných účastníků silničního provozu, a 81 procent za účinnost bezpečnostních asistenčních systémů.

 

RZ je postaveno na velmi robustních základech a chlubí se příkladnou tuhostí konstrukce karoserie s jednotkou baterie zabudovanou přímo do podvozku. Pasivní bezpečnost zvyšuje devět airbagů již ve standardu. Podobně jako všechny modely značky Lexus je RZ standardně vybaveno uceleným bezpečnostním paketem Lexus Safety System+, jehož součástí je řada pokročilých bezpečnostních systémů a systémů na podporu řízení.

Organizace ve svém hodnocení zdůrazňuje, že: „Lexus RZ splňuje očekávání Euro NCAP ohledně všestranné komplexní ochrany při nárazu pro cestující různých věkových kategorií, výšek a velikostí. Vůz je také vybaven nejnovějšími systémy pro předcházení nehodám a přichází s několika novými inovacemi v oblasti aktivní bezpečnosti. RZ je prvním vozem, který Euro NCAP odměňuje za technologii detekce objektů na zadních sedadlech. Systém detekce přítomnosti dětí varuje v případě, kdy mohlo dojít k zanechání dítěte či kojence ve voze a pomáhá tak zachraňovat životy zejména v horkém počasí."

Lexus Safety System + v nejnovější třetí generaci přináší řadu vylepšení a dodatečných funkcí, které rozšiřují rozsah detekce rizik. Ke klíčovým součástem bezpečnostního paketu patří přednárazový systém (PCS) a kamerou k rozpoznávání vozidel přijíždějících v protisměru včetně motocyklů. PCS v rámci třetí generace paketu Lexus Safety System + nově rozpoznává cyklisty při jízdě v noci. A prostřednictvím nového asistenta pro odbočování na křižovatkách rozpoznává vozidla přijíždějící v protisměru při odbočování, jakož i chodce přecházející po ulici.  

 

Asistenční systém převezme řízení v případě nevolnosti

Se správnou jízdou uprostřed jízdního pruhu pomáhá systém varování při opuštění jízdního pruhu (LDA) a asistent semiautonomní jízdy (LTA). Tyto asistenční systémy kromě ulehčení práce řidiči dokáží v případě potřeby aktivně zasahovat do řízení.

Dynamický adaptivní tempomat umožňuje nastavovat odstup mezi vozidly i míru akcelerace. A s novou funkcí pro zpomalování v zatáčkách se nyní může rychlost vozidla automaticky upravovat podle poloměru zatáčky.

V případě náhlé nevolnosti, kdy řidič není schopen vozidlo ovládat, zasáhne asistenční systém řidiče pro nouzové zastavení vozidla, který zpomalí až do zastavení, aniž by vozidlo opustilo jízdní pruh. Systém současně upozorní ostatní účastníky silničního provozu rozblikáním výstražných světel.

K dřívějšímu zapnutí asistenčního systému řidiče pro nouzové zastavení vozidla napomáhá systém sledování bdělosti řidiče, jenž ve větším předstihu zaznamenává nestandardní stavy řidiče – například nevěnování se řízení, nesprávnou polohu za volantem, zavřené oči nebo absenci mrkání, případně odklánění hlavy oproti obvyklé poloze za volantem.

Proaktivní asistent řízení nevtíravě a nenuceně pomáhá řidiči zejména s pomalou jízdou ve městě, udržováním odstupu od vpředu jedoucích vozidel a se zásahy do řízení a brzdění v reakci na aktuální nebezpečí, například chodce, cyklisty nebo parkující vozidla.

 

 

Poznámka redakce: Pokud vás zajímají auto novinky, zvýhodněné cenové nabídky nových vozů, nová auta za akční ceny anebo zajímavé marketingové kampaně zaměřené na prodej nových automobilů, doporučujeme vám navštívit stránku nová auta v akci. Hledáte ověřená skladová auta s garantovanými parametry? Navštivte stránku skladové vozy ihned k dodání.


Líbí se Vám tento článek? Podělte se o něj se svými přáteli.

Novinky o autech


8.9.2023

  Auto novinky , Citroën , Obytné vozy

Citroën „TYPE HOLIDAYS“ stylově reinterpretuje vůz určený pro trávení volného času

Citroën představil svůj návrh obytné dodávky Type Holidays na veletrhu Caravan Salon, jedné z nejvýznamnějších světových akcí zaměřených na vozidla pro volný čas. Tento návrh spojuje ikonický model Citroën Type H a moderní vůz SpaceTourer, výsledkem je uspořádání interiéru, které bude brzy k dispozici v síti Citroën. Značka Citroën se odjakživa inspirovala myšlenkou svobody a sdílení a je tedy zcela přirozené, že se rozhodla navázat na kvality vozu SpaceTourer a posílit svou pozici na tomto rychle rostoucím trhu.


12.9.2023

  Hyundai , sportovní vozy

Dvojitý triumf. Hyundai Janík Motorsport ovládl pohár TCR Eastern Europe

Spanilou jízdu letošním šampionátem cestovních vozů završil tým Hyundai Janík Motorsport hned dvěma tituly. V závěrečném závodě TCR Eastern Europe na brněnském Masarykově okruhu se mu povedlo obhájit prvenství mezi týmy pro značku Hyundai a Maťo Homola si zároveň s vozem Elantra TCR dojel pro vavříny mezi jezdci. Adam Kout navíc pro tým získal i bronzové třetí místo v hodnocení jezdců.